Zorlu’dan, Diyarbakır’daki bulvara Şeyh Sait ismi verilmesine tepki

ANKARA – İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, Diyarbakır’da Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlayacak bulvara ‘Şeyh Sait’ isminin verilmesine tepki gösterdi.

Zorlu, “Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu derin düşmanlık ve Cumhuriyet rejimine karşı başlattığı isyanla toplum hafızasında yer etmiş Şeyh Sait’in adının bir bulvara verilmesi kamuoyunda derin üzüntü yaratmakla birlikte tepkilere neden olmuştur. Bu işlemin gayesi kabul edilebilir olmadığı gibi söz konusu işlem yasal mevzuata aykırıdır” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Zorlu, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin resmi hesabı olan X (Twitter) adlı sosyal medya platformu üzerinden, 6.12.2023 tarihinde yapılan bir paylaşım vasıtasıyla, Diyarbakır’da “Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlayacak 12 kilometre uzunluğunda ve 50 metre genişliğindeki bulvara ‘Şeyh Sait Bulvarı’ adı verildiği” anlaşılmıştır” dedi.

“Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu derin düşmanlık ve Cumhuriyet rejimine karşı başlattığı isyanla toplum hafızasında yer etmiş Şeyh Sait’in adının bir bulvara verilmesi, kamuoyunda derin üzüntü yaratmakla birlikte tepkilere neden olmuştur” diyen Zorlu, söz konusu işlemin yasal mevzuata da aykırı olduğunu ifade etti.

Mahalle, sokak, cadde, bulvar, meydan ve benzeri yerlerin adlarının Anayasa’nın temel ilkelerine, yürürlükteki mevzuata, genel ahlaka aykırı, ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek nitelikte tespit edilemeyeceğine dair düzenlemeleri hatırlatan Zorlu şu sorulara yanıt istedi:
“Adı geçen projeye Şeyh Sait Bulvarı adı ne zaman verilmiştir? Tarihi kayıt ve gerçekler ortadayken bu kararla ne gibi bir fayda sağlanacağı düşünülmektedir? Vatandaşlarımızın istek ve beklentisi doğrultusunda, söz konusu bulvarın adının değiştirilmesi için bir hukuki/ idari girişimde bulunulacak mıdır?” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x