Diyarbakır’da 94 kurumdan Sezgin Tanrıkulu’na destek: Linç kültürüne çanak tutmayın

DİYARBAKIR – CHP Diyarbakır Milletvekili avukat Sezgin Tanrıkulu’nun katıldığı bir televizyon programında TSK’ya yönelik sözleri gündemdeki yerini koruyor. Tanrıkulu’na birçok tepki gelirken Diyarbakır’da 94 sivil toplum, meslek ve iş örgütü milletvekiline destek açıklamasında bulundu.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nun açıklamasında, sosyal medyada başlayan linç kampanyasına, yargının da geçmişte benzer durumlarda olduğu gibi soruşturma tehdidiyle dahil olduğu belirtildi.

‘TAHAMMÜLSÜZLÜK KAYGI VERİCİ’

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Tanrıkulu katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar nedeniyle, sosyal medya platformları ve basın yayın organlarında eleştiri sınırlarını aşan, hedef gösterici saldırılara maruz kalmıştır. Sosyal medyada başlayan linç kampanyasına, yargı da geçmişte benzer durumlarda olduğu gibi soruşturma tehditliyle dahil olmuştur.

1990’lı yıllarda bölge genelinde kamu görevlilerinin, başta yaşam hakkı olmak üzere ağır insan hakları ihlallerine konu suçlar işlendikleri, yargı kararlarına ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu raporlarına defalarca konu olmuştur. Bu duruma, hukukçu ve insan hakları savunucusu kimliğiyle dikkat çeken bir milletvekiline, siyasi aktörler de dahil olmak üzere gösterilen tahammülsüzlük kaygı verici boyutlara ulaşmıştır.

CHP liderinin seçim dönemlerinde bölge illerine gerçekleştirdiği ziyaretlerde toplumsal sorunların çözümü açısından sıklıkla gündemleştirdiği olgu ‘helalleşme’ olmuştur. Bugünlerde yaşanan linç kampanyasına samimiyetle karşı durması beklenenlerin, aksine çanak tutmaları oldukça manidardır. Toplumsal sorunların çözümüne dair ‘helalleşme’ söylemindeki samimiyetin, tam da böylesi durumlarda açığa çıktığına bir kez daha tanıklık etmiş bulunuyoruz.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak; İfade özgürlüğüne yönelik bu saldırıların karşısında olduğumuzu, sağlıklı bir geleceğin inşası için geçmişle yüzleşmenin/helalleşmenin önemini hatırlatıyor, yetkilileri de bu linç kampanyasına karşı gerekli önlemeleri almaya davet ediyoruz.

TANRIKULU NE DEMİŞTİ?

Tanrıkulu, TV100’deki yayında TSK’yi eleştirmiş ve “TSK’nın yaptığı her şey eleştiriden azade değil. Biz milletvekiliyiz bunları sorgularız” ifadesini kullanmış ve şöyle devam etmişti: “Bu Türk Silahlı Kuvvetleri değil mi 12 Eylül’de faşist darbeyi yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz’da darbe girişimi yapan, köyleri yakan… Onlarca faili meçhul cinayet. Benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi? AİHM kararıyla sabit hale gelen…”

Milletvekilleri olarak eleştirel yaklaşmaları gerektiğini belirten Tanrıkulu, “Biz soru sorarız, doğru olup olmadığını sorgularız. En azından TSK üzerinden bu tür şaibelerin kalkması amacıyla bunu sorarız… Bu kadar köyü yaktı? Daha yeni Roboski, Uludere oldu…” diye konuştu.

Sezgin Tanrıkulu, bugün sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Dünkü açıklamalarımdan sonra bazı dijital platformlarda hakkımda ağır eleştirinin ötesine varan açıklamalar yapan / yazan herkesle tek tek hukuk önünde hesaplaşacağım” ifadesini kullandı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x