Cumhurbaşkanı Erdoğan Doha’da: Katar Emiri Al Sani ile Gazze’yi görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Devleti Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin daveti kapsamında Doha’ya gitti. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed Al-Attiyah tarafından karşılandı.

Yüksek Stratejik Komite toplantısına katılacak

Erdoğan, Türkiye ile Katar arasındaki Yüksek Stratejik Komite’nin Dokuzuncu Toplantısı’na katılacak. Toplantıda, iki ülke arasındaki işbirliğinin muhtelif alanlarda daha da derinleştirilmesi imkanları ele alınacak.

İki lider baş başa görüştü

Resmi törenle karşılanan Erdoğan, gündemi ele almak üzere Sani ile baş başa görüştü.

Görüşmede Gazze’deki son durum ele alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar Emiri Al Sani ile görüşmesinde İsrail’in Gazze katliamındaki son durum, ateşkes ve kalıcı barış çabaları ile Gazze’ye insani yardımlar ele alındı.

Görüşmede Gazze’ye insani yardımların yeterli derecede ulaştırılması için Türkiye’nin çabalarının artarak devam ettiğini belirtti.

“İsrail savaş suçlularının hesabını vermeli”

Erdoğan, İsrail’in savaş suçlarının hesabını vermesi gerektiğini, bunun için hukuki gayretlerin ve uluslararası desteğin artırılmasının önemli olduğunu ifade etti.

İki ülke arasında 12 iş birliği anlaşması imzalandı

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Katar Emiri Al Sani huzurunda çeşitli alanlarda 12 iş birliği anlaşması ile Yüksek Stratejik Komite 9. Toplantısı Ortak Bildirisi imzalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x