Apple CEO’su Tim Cook Artık 2 Milyar Dolar Değere Sahip

Apple’ın efsanevi kurucularından Steve Jobs’un yerine trilyon dolarlık şirketin başına geçen günümüzün Apple CEO’su Tim Cook son verilere göre şu anda 2 milyar dolar değerinde ve parasal değeri milyonlara eşdeğer olan birkaç milyon Apple hissesine sahip durumda.

Forbes‘tan alınan güncellenmiş istatistikler Tim Cook’un 2 milyar dolar değerinde olduğunu ortaya koydu ancak genel sıralamada mevcut yönetici şu anda dünyada 1583. sırada yer alıyor. Bu anlamda Cook gezegendeki en zengin insanlar listesinde oldukça gerilerde. Ek bilgiler, Cook’un net varlıklarının yaklaşık 3,3 milyon Apple hissesini içerdiğini ve bunun şirketin mevcut değerlemesine göre 651 milyon dolara eşit olduğunu belirtiyor. 2022 yılında Cook’un tazminatı 100 milyon dolar civarındaydı ve bu da epeyce tartışma yaratmıştı.

2023 yılında Microsoft, Google, Amazon ve birçok şirketin çalışan sayılarını binlerce azalttığı büyük işten çıkarmaların ardından, Tim Cook yüzde 40’lık bir maaş kesintisi yaparak Apple’daki astlarının saygısını kazandı. O zaman bile Cook’un 2023 yılı için yıllık ücreti yaklaşık 49 milyon dolardı ve buna hisse senedi opsiyonları da dahildi.

Cook’un liderliğinde Apple, 2023 mali gelirinin 2022 mali yılına kıyasla yüzde 3 azalmasına rağmen bu yıl 3 trilyon dolar değerleme sınırını aştı. Bazı analistler, şirketin Hizmetler işinin gelecekte 1,5-1,6 milyar dolar aralığında değerlenmesiyle birlikte mevcut büyüme gidişatına bağlı olarak Apple’ın değerinin 2024 yılı sonunda 4 trilyon dolara ulaşabileceğine inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x