Analist: Bu 2 Altcoin Fırlamak İçin Uygun Pozisyonda!

Kripto para yatırımcıları genellikle fiyat trendlerini takip ederek düşüş evrelerinde short pozisyonlara ve boğa rallileri sırasında long pozisyonlara girer. Bu davranış, balinalar ve piyasa yapıcıların karlı ‘long veya short squeeze’ hamlesine zemin hazırlar. Kripto analisti Vinicius Barbosa, mevcut durumda ‘short squeeze’ potansiyeli yüksek 2 altcoin projesine bakıyor.

Altcoin piyasasında ‘short squeeze’ hamlesi

Short pozisyonları başlatırken, traderlar esasen bir teminat yatırımı ve mevcut döviz kurunun üzerinde bir likidasyon fiyatı yoluyla kripto para biriminin değerinin düşeceğine dair bahse girer. Ancak, varlığın fiyatı yükselir ve bu likidasyon noktasına ulaşırsa, traderların pozisyonlarını zorla kapatması mümkündür. ‘Short squeeze’ olarak bildiğimiz bu olay, fiyatı yükseltir. Ayrıca, likidite havuzlarını temizleyen bir dizi kapatma işlemini içerir.

Solana (SOL) için ‘short squeeze’ uyarısı

Özellikle, Solana (SOL) son 24 saat içinde short pozisyonlarda bir artış gördü. Böylece, yukarı yönlü likidite havuzları oluşturdu. 20 Şubat’taki CoinGlass’ın türev verileri bunu gösteriyor. 6,13 milyar dolarlık 24 saatlik hacminin %52,92’sini, 3,21 milyar dolarlık short satıcıları gerçekleştirdi.

SOL türev piyasa verileri. Kaynak: CoinGlass

Mevcut durumda altcoin için en olası hedef 119,47 dolar. Bu fiyattan 820.000 doların üzerinde likidasyon gerçekleşti. Solana, kripto piyasasındaki genel düşüşün ardından gün içinde %6,78 düşüşle 106,37 dolardan işlem görüyor.

SOL 1 haftalık tasfiye ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Sui Network (SUI) bir ‘short squeeze’ ile pompalanabilir

Short pozisyon hacmi giderek artan SUI de ‘short squeeze’ potansiyeli taşıyan bir diğer altcoin. Özellikle, 814,26 milyon dolarlık 24 saatlik hacmin 440 milyon doları short pozisyonlardan oluşuyor.

SUI türev piyasa verileri. Kaynak: CoinGlass

SUI’nin likidasyon ısı haritası, haftalık zaman dilimindeki tarihi likidasyonlara kıyasla Solana’nınkinden bile daha fazla kısa ‘short squeeze’ potansiyeline sahip. Buna göre, altcoin için 1,66 dolar olan mevcut fiyata yakın likidite havuzları var. Dahası, bu havuzlara ulaşması 1,95 dolar bölgesinin üzerinde daha fazla likidasyon arayışına yol açarak bir pompayı tetikleyebilir.

SUI 1 haftalık likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Bununla birlikte, açığa satış yapanlar halihazırda açık olan sözleşmelere daha fazla teminat ekleyerek ya da pozisyonlarını kapatarak likidasyondan kaçınabilirler. Dolayısıyla, piyasa son gelişmelere uyum sağladıkça likidite havuzları zaman içinde hızla değişmesi olası. Sonuç olarak, Solana ve Sui Network artan short pozisyonlar ve yukarı yönlü likidasyonlar nedeniyle bu hafta ‘short squeeze’ yaşaması mümkün. Ancak kripto para birimleri değişken ve öngörülemezdir. Fiyatlar ve eğilimler her dakika değişir. Yatırımcıların bu piyasada spekülasyon yaparken temkinli olması ve riski uygun şekilde yönetmesi gerekir.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x